Fruit You pick/lb Pre-Picked/lb Status
Apples Honey Crisp $2.25 $3.00 Not Ready Yet
Apples Granny Smith $2.00 $2.75 Not Ready Yet
Apples Fuji $2.00 $2.75 Not Ready Yet
Apples All other $1.00 $1.75 Not Ready Yet
Blackberries thornless $5.00 $8.00 Not Ready Yet
Blueberries $5.00 $7.00 Not Ready Yet
Cherries (all red) $3.00 $5.00 Not Ready Yet
Cherries Rainier $4.00 $6.00 Not Ready Yet
Mulberries $1.00 $4.00 Not Ready Yet
Peaches $1.50 $2.00 Not Ready Yet
Pears $1.25 $1.75 Not Ready Yet
Plums $1.50 $2.00 Not Ready Yet
Raspberries Gold $4.00 $7.00 Not Ready Yet
Raspberries Red $4.00 $7.00 Not Ready Yet
Red or black Currants $4.00 $6.00 Not Ready Yet
Rhubarb $2.50 $3.00 Available Now
Strawberries $2.00 $4.00 Available Now
Vegetables    
Acorn Squash $0.50 $0.75 Not Ready Yet
Asparagus $2.00 $3.00 Available Now
Beets $1.50 $2.50 Not Ready Yet
Basil Not Ready Yet
Fennel Not Ready Yet
Oregano Not Ready Yet
Bell Pepper(each) $0.25 $0.50 Not Ready Yet
Butternut Squash   $1.00 Not Ready Yet
Green Beans $1.00 $2.50 Not Ready Yet
Hot Peppers $3.00 $5.00 Not Ready Yet
Pickling Cukes $0.50 $0.75 Not Ready Yet
Pumpkins $0.35 $0.40 Not Ready Yet
Pumpkins(mini)(each) $0.25 $0.25 Not Ready Yet
Spaghetti Squash   $1.00 Not Ready Yet
Sweet Corn(dozen) $2.00 $4.00 Not Ready Yet
Sweet Potato (Orange)   $1.25 Not Ready Yet
Sweet Potato (Purple)   $2.50 Not Ready Yet
Tomato $1.25 $1.50 Not Ready Yet
Watermelon $0.40 Not Ready Yet
Nuts    
English Walnuts(in shell)   $2.00 Not Ready Yet
Black Walnuts(in shell)   $1.00 Not Ready Yet
English Walnuts(shelled)   $11.00 Not Ready Yet
Black Walnuts(shelled)   $9.00 Not Ready Yet
Smoking wood    
Apple chips(bucket)   $7.50 Available Now
Apple sticks(per lb.)   $1.00 Not Ready Yet
Peach Chips(bucket)   $10.00 Not Ready Yet
Peach Sticks(per lb.)   $1.25 Not Ready Yet
Plum Chips(bucket)   $10.00 Not Ready Yet
Plum Sticks(per lb.)   $1.25 Not Ready Yet
Cherry Chips (bucket)   $10.00 Not Ready Yet
Cherry Sticks(per lb.)   $1.25 Not Ready Yet
Pear Chips(bucket)   $7.50 Not Ready Yet
Pear Sticks(per lb.)   $1.00 Not Ready Yet
Plants small medium
Asparagus $1.00 $3.00 Not Ready Yet
blackberries thornless $1.00 $3.00 Available Now
Horseradish starts $4.00 $6.00 Available Now
Hostas large leaf $3.00 $5.00 Available Now
Hostas medium leaf $3.00 $5.00 Available Now
Hostas miniature $5.00 $7.00 Available Now
Iris (green leaf) $2.00 $4.00 Available Now
Iris (variegated leaf) $5.00 $8.00 Available Now
lilies $2.00 $4.00 Available Now
raspberries $2.00 $4.00 Not Ready Yet
Rhubarb starts $2.00 $3.00 Not Ready Yet
sedum $1.00 $2.00 Not Ready Yet
Junebearing Strawberries $0.50 Not Ready Yet
Everbearing Strawberries $0.75 Available Now
Grains 1lb 5lb or more
Adzuki Beans $2.75 $2.50 Available Now
Amaranth $3.00 $2.75 Available Now
Black Beans $2.00 $1.80 Available Now
Rye Flour $1.00 $0.80 Available Now
Great Northern Beans $1.75 $1.55 Available Now
Hard Wheat $1.50 $1.35 Available Now
Kidney Beans $1.75 $1.55 Available Now
Lentils $1.25 $1.00 Available Now
Long Grain Brown Rice $2.00 $1.80 Available Now
Millet $1.65 $1.50 Available Now
Mixed Grain Cereal $1.00 $0.90 Available Now
Navy Beans $1.50 $1.30 Available Now
Pearled Barley $1.25 $1.00 Available Now
Quinoa $3.89 $3.65 Available Now
Rolled 9 Grain Flakes $1.00 $0.90 Available Now
Rolled Oats $1.00 $0.90 Available Now
Spelt $1.90 $1.75 Available Now
Split Pea $3.00 $2.75 Available Now
Steel Cut Oats $1.75 $1.60 Available Now
Wild Rice Blend $3.45 $3.30 Available Now
Home Made Jam half pint Pint
Blackberry $4.50 $8.00 Sold Out
Blueberry $4.50 $8.00 Sold Out
Mulberry $4.50 $8.00 Sold Out
Raspberry-Gold $4.50 $8.00 Sold Out
Raspberry-Red $4.50 $8.00 Sold Out
Rhubarb $4.50 $8.00 Available Now
Strawberry $4.50 $8.00 Sold Out
Strawberry-Rhubarb $4.50 $8.00 Sold Out
More pint quart
Spiced Apple Cider  $6.00 Sold Out
Virgin Organic Coconut oil $10.00 $18.00 Pints Available
Honey per lb.  $4.20   Available now
Small Honey Bear $4.75   Available now
Large Honey Bear $8.50   Available now
Creamed Honey Half-Pint $7.00   Available now
Creamed Honey Pint $13.00   Available now

There is never an admission fee to come out and look around. If you spend any money, you'll be taking something home with you in exchange.  We are here to produce and sell healthy food in a relaxed country environment. We don't have a rides or slides, but we usually have peace and quiet, and sometimes a few kittens running around.